icon

ОЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ!

shape
shape

Чланови АНИП-а „Саван Руњо“ на 38. Међународном фестивалу „Истибањско здравоживо“

Чланови АНИП-а „Саван Руњо“ на 38. Међународном фестивалу „Истибањско здравоживо“

У периоду од 8. до 14. септембра, чланови АНИП-а „Саван Руњо“, Удружења за очување традиције из Приједора, провели су у Сјеверној Македонији, на 38. Међународном фестивалу „Истибањско здравоживо“, у организацији ФА „Китка“ из Истибање, општина Виница. Виница је општина која се налази у Кочанској долини, у источном дијелу Сјеверне Македоније, а цијели регион је познат по производњи риже и винове лозе.

Отварање фестивала првог дана, којем је претходио дефиле свих учесника, одржано је у Истибањи, која лежи на ријеци Брегалници, страдалничком мјесту из многих ратова, чиме је симболично повезано са нашим крајевима и историјом коју заједнички дијелимо. Осим овог наступа, наш ансамбл је имао прилику да наступа и у општини Зрновци, гдје је поред дефилеа, организован пријем делегација свих учесника код градоначелника овог мјеста.

Посљедњег дана фестивала, одржан је концерт на великом тргу у општини Виница, прије којег су сви учесници учествовали у дефилеу и пријему код градоначелника Винице, која је била покровитељ ове манифестације. Током фестивала, чланови су обишли и поједине најзначајније локалитете у Виници, попут Виничког музеја, у ком се чувају иконе од печене глине из периода од трећег до шестог вијека, јединствене у свијету, или Виничке тврђаве, локалитета на ком су поменуте иконе пронађене.

Осим концерата и наступа, чланови нашег Удружења имали су прилику да обиђу главни град сјеверне Македоније, Скопље, његове привредне, историјске и културне знаменитости, као и парк природе „Матка“, који се налази у непосредној близини овог града.

Чланови Удружења за очување традиције су имали прилику да посјете и Манастир Св. Гаврил Лесновски, те да уживају у прелијепом природном окружењу и посебном духовном амбијенту. Један дан, у оквиру фестивала, организовано је вече националне кухиње, гдје су наши чланови имали прилику да прикажу специјалитете кухиње Козаре и Поткозарја. Важно је истакнути чињеницу да су групу која је боравила на овом фестивалу чинила дјеца просјечног узраста од 14 година која су на лицу мјеста правила домаћу храну попут уштипака, пите или цицваре, на одушевљење свих присутних.

На путу до Македоније, наши чланови су посјетили град Ниш, уживали у природним и културним знаменитостима овог града, научили нешто о његовој историји, као и о историји нашег народа.

Седмодневно гостовање на 38. Међународном фестивалу фолклора „Истибањако здравоживо“ остаће нам у најљепшој успомени због веома садржајног програма, али и исказаног гостопримства и топлог пријема наших домаћина.

По повратку из Сјеверне Македоније, чланови Ансамбла народних игара и пјесама „Саван Руњо“, Удружења за очување традиције, „бацили“ су се на припреме за нова гостовања и нове фестивале од којих је први, фестивал у Будимпешти, главном граду Мађарске, почетком новембра текуће године.