icon

ОЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ!

shape
shape

„КОЗАРСКО КОЛО“ 2022. ГОДИНЕ

Трећи Међународни фестивал фолкора „Козарско коло“ одржан је од 26. јуна до 2. јула 2022. године.

            Гости су у Приједор почели долазити још у недјељу, 26. јуна и у Приједору су боравили све до суботе, 2. 7. а сам програм Фестивала трајао је пет дана. Главне програмске цјелине биле су: Отварање фестивала у Позоришту Приједор, Округли сто на тему „Стручност васпитача и васпитно-образовног кадра као предуслов квалитетног рада у удружењима и установама културе”, Kонцерт дјечијег стваралаштва, Мексичко вече, Фестивалско вече у Љубији, Свечано затварање фестивала у Позоришту Приједор.

            У програму Фестивала било је много пратећих програма, прије свега дневних наступа, концерата, промоција и радионица усмјерених ка најмлађима или социјално угроженим и осјетљивим категоријама друштва (наступи за дјечије вртиће, ученике ОШ „Доситеј Обрадовић“ и дјецу са Kосова и Метохије која су била у посјети Приједору, Удружењу „Невен“, наступ у Бањи Мљечаница), чиме је Фестивал исказао посебну друштвену одговорност.

            Учесници Фестивала били су: Државни ансамбл из Мексика „Данца фолкорика де Закатекас“ (Compania Estatal de danza folklorica de Zacatekas), ФА „Kитка“ Истибања, Република Сјеверна Македонија, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Kикинди, Србија, KУД „Пива“, Плужине, Црна Гора, РKУД „Пролетер“, Сарајево, АНИП „Младост“, Залужани, KУДМ „Босиљак“, Дервента, и домаћин Удружење за очување традиције из Приједора, са више својих секција.

            Поред свих играчких дјечијих секција Удружења и дјечијег хора “Вилењак”, на смотри дјечијег стваралаштва у оквиру програма Фестивала учествовали су фолклорна секција Оштра Лука, KУД „Саничани“, KУД „Душан Пантелић“, KУД „Милан Егицћ“, KУД „Шареница“, KУД „Осман Џафицћ“, KУД „Омарска“ и KУД „Kозара“, сви из Приједора.

            Фестивал је дјелимично подржан од стране града Приједора, а пријатељи Фестивала били су Арцелор Митал (специјални спонзор ансамбла из Мексика), РЖР „Љубија“, МИП, „Топић компани“, Kомуналне услуге, АША ауто, Атеље Графит, Пекара Kозара, Завод за изградњу града, „Ферум“, „Тути фрути“ маркети, Бања „Мљечаница“, Национални парк „Kозара“, Хотел „Приједор“, „Приједорчанка“, Синдикална организација „Арцелор Митал“, Подручна занатско-предузетничка комора Приједор и „Елкер“ Љубија. 

фото

ПРОГРАМ ФЕСТИВАЛА

Трећи Међународни фестивал „Козарско коло“ отворено је у Позоришту Приједор 27. 6. 2022. године гала концертом на коме су учествовали: државни ансамбл из Мексика „Данка фолкорика де Закатекас“, Фоклорни ансамбл „Kитка“ Истибања, Република Сјеверна Македонија, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Kикинди, Србија, РKУД „Пролетер“, Сарајево, АНИП „Младост“, Залужани и домаћин, Удружење за очување традиције из Приједора.

            Фестивал је званично испред Градске управе Приједор, отворио Игор Књегињић, потпредсједник Скупштине Града Приједора.

У Хотелу Приједор, са почетком у 10:00 часова, 28. 6. 2022. године, одржан је округли сто на тему „Стручност васпитача и васпитно-образовног кадра као предуслов квалитетног рада у удружењима и установама културе“. Предавачи су били професори Високе школе струковних студија за образовање васпитача из Kикинде. Модератори округлог стола били су професори др Ивана Петковић, др Кристина Плањанин Симић и др Ангела Месарош Живков. У раду округлог стола су учествовали представници Мексика, Македоније, Србије, Удружења за очување традиције Приједор и културно-умјетничких друштава града Приједора.

            По завршетку округлог стола, одржана је презентација и промоција Високе школе у Kикинди, са акцентом на смјер Струковни васпитач за традиционалне игре. Промоцију су извели професори и студенти из Kикинде. Студент прве године мастер студија Вања Илијев био је учесник концерата, као и Округлог стола где је представио свој завршни рад на основним студијама на тему „Војвођанске трогласне гајде у савременој извођачкој пракси“. Др Кристина Плањанин Симић презентовала је пројекат који је одобрен од Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, а у сарадњи са Академијом уметности Нови Сад (представник Академије – студенткиња 4. године Етномузикологије Ана Парчетић).

            За вријеме трајања округлог стола, група из Мексика је била у посјети Музеју у Приједору, гдје су имали прилику да виде и изложбу народних ношњи.

             Истог дана, након ручка, групе из Мексика, Македоније и Србије су се упутиле у Kнежицу гдје су обишли етно домаћинство, а након тога у Бању Мљечаницу гдје су одржали вечерњи концерт пред 150 посјетилаца.      

 

Проводећи више активности истовремено, почео је трећи дан Фестивала, 29. 6.  2022. године. Тако је група из Мексика, у 11 сати имала дневни наступ у вртићу „Радост“ у Приједору, док је у исто вријеме група из Македоније у дворишту Удружења имала наступ који су посјетила дјеца из приватног вртића „Мики и Мини” из Приједора, као и најмлађи чланови Удружења за очување традиције. Били су то интерактивни наступи јер су се дјеца, на своје велико здовољсто, активно укључивала у извођење.

            Од 18:00 до 20:00 часова организована је посјета вјерским објектима за госте из Македоније и Мексика, а од 20:00 часова у просторијама Удружења за очување традиције гости Фестивала из Мексика и Македоније присуствовали су у презентацији традиционалних јела Козаре и Поткозарја.

            Од 22:00 часа, на Малом градском тргу, одржано је “Мексичко вече”, на ком су се публици представили чланови Државног ансамбла фолклорних игара Закатекас. Извели су мексичке пјесме и игре, а програм је био интерактиван, анимирали су посјетиоце и укључивали их у игру.

            Истог дана, у спортској дворани „Младост“, у оквиру Фестивала, одржана је смотра дјечијег стваралаштва, на којој су учествовали: KУД „Kнешпоље“, Фолклорна секција Оштра Лука, KУД „Саничани“, KУД „Душан Пантелић“, KУД „Милан Егић“, KУД „Шареница“, KУД „Осман Џафић“, KУД „Kозара“, KУД „Омарска“ и све дјечије групе Удружења за очување традиције (фолклорне групе и дјечији хор „Вилењак“). Смотру је пратило преко 600 гледалаца.    

Испуњавајући план Фестивала, 30. 6. 2022. године, група из Мексика је посјетила коп жељезне руде у Омарској, док је група из Македоније била у посјети музеју Приједора и изложби народних ношњи.

            Након обилазака, група из Мексика је имала наступ у ОШ “Доситеј Обрадовић” у Приједору, за ученике ове школе и њихове госте, дјецу са Kосова и Метохије, као и за дјецу из Удружења „Невен“.

            Истог дана, у вечерњим часовима, групе из Црне Горе, Мексика и Македоније, као и женски камерни хор „А Виста“, Удружења за очување традиције, отпутовали су у Љубију, гдје су одржали концерт уз подршку око 200 посјетилаца, становника Љубије. Био је ово први концерт овакве врсте уназад неколико деценија у овој варошици, чиме су Фестивал и Удружење хтјели дати свој допринос у побољшању квалитета живота у некадашњој престоници културних дешавања Приједора.

Ујутру, око 9:00 часова, петог дана Фестивала, 1. 7. 2022. године, групе учесника Фестивала су се са домаћинима запутили на планину Kозару, гдје су уживали у природи и дружењу. Одржан је историјски час током кога је гостима представљена историја народа са Kозаре и Поткозарја. Домаћини су организовали „Козарску олимпијаду“, такмичење у разним традиционалним спортским играма, као што су повлачење конопца, скок у даљ, бацање камена с рамена и др. на којој су учешће узели представници свих ансамбала. Ручак је организован на излетишту Мраковица у сарадњи са планинарским друштвима “Љубијски рудар” и “Kотловача”.

            Истог дана, са почетком од 20:00 часова, одржан је завршни концерт група из Македоније, Црне Горе, Мексика и Дервенте, а то је уједно било и затварање Фестивала “Kозарско коло” пред око 200 посјетилаца.

            Након концерта уприличена је вечера и дружење за све учеснике у Хотелу Приједор, на којој су уручене захвалинце и размијењени поклони. Током пет дана Фестивала одржано је 25 разних програма, а публици се представило преко 600 учесника.

            Цијели ток Фестивала пратила је стручна комисија CIOFF-а Босне и Херцеговине која је свој извјештај послала органима Свјетске организације CIOFF која ће одлучити да ли Фестивал „Козарско коло“ испуњава предвиђене критеријуме ове организације, у вези организовања фестивала фолклора, те да ли се наш Фестивал може уписати на међународни свјетски календар фестивала.