icon

ОЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ!

shape
shape

„КОЗАРСКО КОЛО“ 2021. ГОДИНЕ

Међународни фестивал фолклора „Козарско коло“ одржан је од 28. јуна до 1. јула 2021. године, у складу са тада важећим противпандемијским мјерама. Због пандемије узроковане коронавирусом Фестивал није одржан 2020. године. Важно је рећи да су сва упутства Градског и Републичког кризног штаба испоштована, као и смјернице CIOFF-а, у вези провођења и организовања фестивала за вријеме поменуте пандемије.

У оквиру Фестивала организоване су четири тематске цјелине, и то: Округли сто на тему: „Улога Међународног савјета организација фолклорних фестивала (CIOFF-а) и значај дигитализације у процесу очувања традиције“, смотра дјечијих фолклорних група Града Приједора, изложба скулптура од дрвета и концерт Националног ансамбла „Коло“ из Београда.

фото

програм

У понедјељак, 28. 6. 2021. одржан је округли сто под називом „Улога Међународног савјета организација фолклорних фестивала (CIOFF) и значај дигитализације у процесу очувања традиције”. Предавачи и уводничари били су чланови националне секције CIOFF БиХ. С обзиром да је ово била прва активност, можемо рећи да је овим округлим столом почео други Међународни фестивал фолклора „Козарско коло“ 2021. године.

Тони Марић из Друштва за дигитализацију традицијске културне баштине БиХ, представио је на округлом столу пројекат „Дигитализција елемената нематеријалне културне баштине на фестивалима фолклора“, који се реализује у сарадњи са CIOFF БиХ.

Анка Раић, предсједник CIOFF БиХ упознала је учеснике округлог стола са организацијом CIOFF-а (уопште) и CIOFF-а БиХ,
У раду округлог стола учествовала је Моња Касаловић, в. д. начелник Одјељења за
друштвене дјелатности, у име Града Приједора, те предсједник организације САКУД Републике Српске Момчило Моша Весовић, као и бројни представници културно- умјетничких друштава и организација из Приједора и сусједних градова.

Другог дана Фестивала, 29. 6. 2021. године одржана је смотра дјечијег фолклора. Наступ је одржан у Љетној башти у Приједору и привукао је велики број заинтересованих гледалаца.
На смотри су наступили чланови шест локалних културно-умјетничких друштава.

Поред домаћина, Удружења за очување традиције, представили су се KУД-ови: „Шареница“, „Омарска“, „Саничани“, „Kозара“ и „Осман Џафић“.

Била је то својеврсна парада најмлађих фолклораша нашег града.

Као што је то пракса на сваком издању фестивала, осим концерата, организују се и додатни садржаји. Тако је 30. јуна 2021. године, отворена је Изложба скулптура од дрвета самоуког вајара Младена Стакића.

Изложба је одржана у дворишту иза зграде Кола српских сестара, у којој Удружење станује већ неко вријеме. Иако је по струци бравар, по вокацији је велики заљубљеник у фолклор, те има још једну љубав по којој је постао познат – прави умјетничке радове од дрвета необичним алатом, моторном тестером.

До сада је Младен Стакић имао већи број самосталних изложби, а његова збирка урађених скултура стално се допуњава, што је виђено и на овој изложби која има назив „И дрво има душу“. Међу изложеним експонатима од дрвета истиче се скулптура жене у
природној величини, коју је аутор назвао „Циганка“.

Наступом чланова Националног ансамбла народних игара и пјесама Србије “Kоло” Београд, који је одржан у Љетној башти у Приједору 1. 7. 2021. године, завршен је други Међународни фестивал фолклора „Козарско коло“.

Ансамбл „Коло” је основан 1948. године у Београду од стране Владе Народне Републике Србије. Ансамбл народних игара Србије има за циљ да у свом раду сакупља, обрађује и чува свеопште народно играчко, пјевачко и музичко благо Србије. Ансамбл „Коло” на умјетнички начин интерпретира игре и пјесме српског народа и етничких група и популарише их преко својих концерата у Србији и у иностранству.

Данашњи ансамбл „Коло” има око 140 кореографија које изводе играчи, хор и оркестар Ансамбла. У досадашњих преко 70 година постојања Ансамбл „Коло” је приредио више од 5.000 концерата пред око 10 милиона гледалаца у најпрестижнијим
концертним салама: Метрополитен, Палата Шајо, Карнеги хол, Ројал фестивал хол, Опера у Келну, Театар Фениче, Бољшој театар, Опера у Амстердаму, Кембриџ театар и Гранд казино у Женеви.

На иницијативу Ансамбла народних игара и пјесама „Коло” у Национални регистар нематеријалног културног насљеђа Србије уписана су два елемента: „коло“ као облик народне игре у Србији и „Руменка“, специфично коло источне Србије.

Коло, као специфична народна игра у актуелној играчкој пракси Србије и виталан облик традиционалне културе 2017. године нашло се и на Унесковој репрезентативној листи нематеријалног културног насљеђа човјечанства.

До сада је Ансамбл „Коло“ већ неколико пута гостовао у Приједору, а колика је популарност Националног ансамбла „Коло“ могло се видјети и на концерту у Љетној башти гдје је било публике која је дошла и из околних градова.

У току истог дана, Градоначелник Приједора Далибор Павловић примио је у Градској управи представнике Националног ансамбла “Kоло” и чланове Удружења за очување традиције.